AğaçYetiştiriciliği Organik bahçe hobi ağaç yetiştiriciliği ve organik tarımcılığa girişArchive - Mayıs 13, 2014

Tarih
Tür

Tarla ve bahçeye dökülecek hayvan gübreleri ayrık otunu öldürür mü? İnek gübresi, tavuk gübresi, keçi gübresi ayrık otlrını etkiler mi? Ne kadar etkili olur?

Bu konu bir kaç yerde yazı dikkatime çekmişti. Bahçemdeki ayrık otu sorununu anneme bahsettiğimde hayvan tersi (gübresi) dökersem ayrık otunu öldürceğini bahsetti. Denemedim fakat bir o kadar da riskli olacağı kesin. Çünkü bahçemde yetişkin ağaçlar bulunmakta. doğru seviyede gübre dökmezsem sadece ayrık otları değil ağaçlar da zarar görebilir.

Mantık olarak, gübre ayrık otlarını yakar ve ölmelerine neden olur. Ne kadar etkilidir deneyip görmek gerekiyor. Ağaçların olduğu bahçe gübrelenirse ağaçların daha sık sulanması gerekecektir. Yoksa yanma olasılığı artacaktır.

bu konuyu araştırıp buradan bilgi paylaşmaya devam edeceğim. Siz de görüşlerinizi yazarsanız daha faydalı olacaktır

Kiraz ağacı hangi iklimde yetişir? Kiraz ağacı yetiştirmek için hava kaç derece olmalı? Kışın kiraz ağaçları kaç dereceye dayanır? Çiçek açımı dönemi bol yağmur kiraz ağaçlarına zarar verir mi?

* * *

Kiraz ağaçları iklim bakımından sıcak bir büyüme sezonu, kış mevsiminde belli bir süre dinlenme ve yağmursuz bir hasat dönemine ihtiyaç duyar.

Kışın dinlenme döneminde kiraz ağaçlarının gövde ve ana dalları -26,-28C ‘ye çiçek tomurcukları -2.4C’ye dayanabildiği halde çiçeklenme döneminde bu sınır -2C’dir.

Kiraz yetiştiriciliği kış soğuklarının -20,-25 derecenin altına sık sık düştüğü yerlerde yapılmamalıdır.

İlkbaharın geç donları da kirazlarda zararlara sebep olabilir. Böyle yerlerde bahçeleri soğuğun oturup kalacağı çukur yerlerdense, soğuk havanın akıp gideceği yamaçlarda kurmak gerekir.

Dünya genelinde 1500 civarında kiraz çeşidi bulunmakla birlikte devam eden ıslah çalışmaları ile günden güne bu sayısı artmaktadır.

Kiraz üretimi dünyada geniş bir gelişme göstermekle birlikte, ticari üretim açısından A.B.D , Türkiye, Fransa ve İtalya önemli üretici ülkelerdir.

Kiraz tüm Türkiye genelinde yetiştirilmekte; kirazcılık özellikle son yıllarda Isparta, Afyon, Manisa, Bursa ve İzmir illeri ve ilçelerinde temel bir geçim kaynağı olarak hızla gelişen bir zirai faaliyettir.

Özellikle Isparta ili Uluborlu, Senirkent ve Barla bölgeleri ile Afyon ili Sultandağı, Eskişehir Mihalıççık ilçelerinde yetiştirilen ve tamamına yakını yurt dışına ihraç edilen “0900 yarı bodur” ziraat’ tipi kirazlar, dünya genelinde ‘Türk Kirazı’ olarak isim yapmıştır.

Kiraz üretimi ülkemizin Orta Anadolu ve Göller Bölgesi, İç Ege ve Marmara bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Üretimin fazla olduğu iller sırası ile

İzmir (%12,7),
Amasya (%8,8),
Manisa (%8,1),
Afyon (%6,3),
Isparta (%6,1),
Konya (%5,4),
Bursa (%4,8),
Sakarya (%3,8),
Kocaeli (%3,2) dir .

Bu soru araştırmalarım sonucunda kafamda oluştu. Gerçekten de bahçeye ya da tarlaya fiy ekmek o bahçedeki ayrık otlarını temizliyor mu?

Çavdarla ayrık otunu zayıflatma çalışması gibi fiy ile de benzer bir mücadele varmış. Fiy daha sık olduğu için ayrığın gelişimi engellediği ve zayıflattığı söylenmekte.

fiy ekimi yapanlarla görüşüp bu sorulabilir. Biz deneyenler ve önerenler olduğu için buradan paylaşıp arşivimizde var olmasını istedik..

Bilgi zamanla unutuluyor. Bir yerde okuduğumuz kücük bir detay zamanla kaybolup gidiyor. Yazmak ve böyle paylaşmak o bilgiyi daha uzun süre ulaşılabilir hale getirmekte. Siz de bu konu ile alakalı deneyimlerinizi buradan bize yazabilirsiniz.

Küçük bahçeler için farklı çözümler önermek kolay. Fakat büyük arazilerde ayrık otu ile nasıl mücadele edilebilir? bunun için hiç mi yöntem yok?

Aslında ayrık otu bugün ortaya çıkmadı. Asırlardır var olan bir ot. Ve yüzyıllarca da bu çiftçilikte var. O halde geçmişte de bizim şu an kafa patlattığımız bu soruna karşı çözümler üretilmiştir.

Ayrık otu ile mücadelede ilginç bir öneri de çavdar ekimi yapmak. Eskiden atalarımız tarlaya ayrık otu istila ettiğinde çavdar ekimi yaparak ayrık otunun ölmesini sağlıyorlarmış.

Ayrık otu büyüyebilmek ve istila edebilmek için güneşe muhtaçtır. Çavdar ekimi ise ayrık otunun güneşle arasındaki bağı koparmakta ve güneşsiz kalan ayrıklar ise gelişememekte ve zayıflamaktadır. Bir kaç sene tekrarlanması ile de tarlada ciddi bir ayrık otu temizliği yapılmaktadır.

Ayrıca turplu çözümü sitemizden okuyabilirsiniz.

Ayrık otu ile mücadele konusunda araştırmalar yaparken aralara sıkışmış ilginç bir bilgi gözüme çarptı.

Bir yorumcu ayrık otu ile mücadele için turp dikimini öneriyordu. İlginç bir öneriydi. Bir çok kişi ilaçlı ve benzer çözümler ararken bir bitkiye karşı diğer bir bitkiyi kullanmak aslında olması gereken gerçek çözümdü.

Şu an turp ile ayrık otu mücadelesi ne kadar etkili tam sonuçları buradan yazamayacağım. fakat bunu deneyebilecek bol ayrıklı bahçem mevcut. Bir kaç ağaç ile denemelere başlayıp sonuçları ilerleyen zamanda buradan paylaşmayı hedefliyorum.

Turp dikimi için kış aylarını söylemişler. Bunu araştırıp netleştirmeyi hedefliyorum. Bu bilgiyi bulmuşken unutmamak için hemen buraya konu haline çevirmeyi karar verdim. Mantıklı geldiğini söyleyebilirim.

Bu yöntemi deneyen bir başkası yorumunda başarılı olduğunu belirtmiş. eğer turplu çözüm ile alakalı tecrübeleriniz varsa siz de buradan yazarak bizimle paylaşabilirsiniz

Ağaç ve bahçe alanlarındaki ayrık otu sorunları kadar çim alanlarındaki ayrık otu sorunları yaşanmakta.

Çimlenen alanda ayrık otları çıkıp bütün çimi ve görüntüyü mahvette. Bunun için ne gibi mücadeleler yapılabilir. Ne yapmak lazım.

Çimlenen alanda ilaçlı olarak ayrık otu ile mücadele etmek mümkün değil. Çimi de öldürebilir. Eğer bahçe içinde ayrık otu varsa belle yöntemi ile teker teker ayrık otları elle toplanması gerekmekte. Ve bu çalışma birden çok defa 2-3 hafta da bir tekrarlanarak ciddi bir temizlikten geçirtilebilir.

Daha sonrasında çim ekilebilir.

diğer bir sorun ise çim ekilen alana yakın yerlerde ayrık otlarının olmasıdır. Komşu bahçedeki ayrık otu tohum döktüğünde rüzgar ile bahçeye tekrar bir istila olabilir.

Bunun önü geçilmeye çalışılmalıdır.

Arada çıkan ayrık otları için ise şırınga ile ilaç enjekte edilebilir.

Deneyim ve tecrübelerinizi buradan bize yazabilirsiniz

Ayrıklarla mücadelede kaçış yok. Hiç bir ilaç yol ve yöntem de bu mücadeleyi bitirmiyor. Yıllarca sabırla sürmesi gereken bir savaş bu..

Ağaç meyve bahçesinde yer alan ayrıklar otları ağaç diplerinden temizlendikten sonra ne kadar sürede tekrar istila ederler?

Aslında üzerinde kafa patlattığım bu sorunun cevabını henüz bulabilmiş değilim. En kötü ihtimal her sene bu istilanın devam etmesidir.

istila süresini analiz edebilmek için:

- bahcedeki ayrık yogunlugunu gözlemlemek gerekiyor.
- temizlenen ayrıkların tamamen kökleri ile birlikte mi temizlendiği yoksa kökleri kaldı mı
- ayrıkların hoşlandığı ortamın oluşup oluşmadığı

Kısa sürede bahçedeki ayrık otlarını temizlemek imkansız. Öncelikli olarak ağaçların boğulmasını önlemek için ağaç dibinden başlamak gerekiyor. Peki bu ağaç diplerindeki ayrıklar tamamen temizlendikten sonra ağacın etrafına sarar ayrık otları ne kadar sürede tekrar ağac diplerini istila edecektir?

Bahçede çapa ve bel aracılığı topraktaki ayrık oto kökleri çıkartıldıktan sonra ya da sürülme sonra ortaya çıkan ayrık oto kökleri tekrar yeşerir mi?

Merak ettiğim temel konu şu aralar bu..

Topraktan çıkardığım ve toprak üstünde oldugu gibi bıraktığım ayrık otları kuruduktan sonra tekrar kök salabilir mi?

Aslında kuruduktan sonra çıkmaması gerekiyor. Kuru ayrık otu kökü toprağa karışsada tekrar yeşermemesi gerekiyor.

Deneyip tecrübe etmedim. Fakat bir başka ihtimal ise tekrar kök salma ihtimali olmasıdır.

O yüzden topraktan çıkartılan bütün ayrık otları bir yerde toparlanıp imha edilmeli hatta yakılmalı..

Bir ata sözü var:

Çimlesini örnek göstermek amacıyla ayrık için derlerki:

"Yedi yıl çadır üstünde kalmış, sekizinci yıl toprağa düşmüş yine yeşermiş."

Bu atasözü aslında tüm gerçekliği ortaya koymakta. Geridönüşüm olmaksızın imha edilmesi en doğru olan gözükmekte.

Deneyim ve tecrübelerinizi bize yorum olarak buradan yazabilirsiniz.

Ayrık otundan kurtulmak için bir çok farklı denemeler olmuştur. Biz ilaçlama yöntemini pek tasvip etmiyoruz. internette Mehmet ÖGE'nin kendi tecrübesini görünce buradan paylaşmak istedik. Bilgi amaçlıdır.

AYRIK OTUNDAN KESİN KURTULUŞ

Merhabalar,
Ayrık otundan kurtulmanın yolu şudur ve tektir.
1-Herhangi bir marka total herbisit (ot ilacı) alınacak. (Ziraat odalarındakiler hem ucuz hem etkilidir)
2-Rüzgarsız bir havada,
3-Güneşin etkisini yitirdiği saatlerde başlayarak,(arıların evlerine girdiği zamanlarda)
4-Ve yağmurun en az 10 gün yağmayacağı (şayet yağarsa hiç ilaçlama olmadı ) varsayılarak
5-Temas ettiği yapraklı tüm bitkilerin yok olacağı gözünde tutularak,
6-Otu kesinlikle budamadan, koparmadan, sadece ilaçlayarak
7-15 lt suyun içine 1 su bardağı ilacı (öncesinde daha küçük (5 lt pet şişe içinde) bir kapta) "iyice" karıştırarak,
8- Bir adet sırtta taşınabilir şarjlı elektrikli pompa ön şartı ile ( :) yoksa manuel aletler eziyet oluyor, işten kopuyorsun )

Bahçemizdeki ağaç ve bitkilere zarar veren bitkilerin en başında ayrık otu gelmekte.

Ayrık otu ile alakalı yazı ve bilgiler bu başlık altında yer alacaktır

Ayrık kökü, çok çabuk çoğalabilen ve hemen hemen her iklim ve toprak tipinde yetişebilen bir bitki olduğu için bahçelerde, tarlalarda kolaylıkla çoğalır. Bazı çiftçiler tarafından bazı yörelerde ayrık kökü olarak da isimlendirilir. Mekke ayrığı ve domuz ayrığı gibi çeşitleri vardır. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yetişebilme özelliğine sahiptir. Buğdaygiller ailesinden olan bir bitkidir. Ayrık otunun yabancı ot olarak çıkması ve büyümesiyle asıl yetiştirilmek istenen bitkilerin yetiştirilmesi zorlaşır. Ayrık otları çoğalarak diğer bitkilerin büyümesini engeller. Bu yüzden çiftçiler bahçe ve tarlalarında yetişmesini istemezler.
Ayrık Otu ile Mücadele Yöntemleri

Meyve bahçesi olanlar için İnatçı bir düşman olan ayrık otunun, birçok bitkiyi baskı altında tutan birkaç metre uzunluğunda olan köksapları gelişir. Onun uzak durmasını sağlamak için elinize çift saplı bel tırmığı alıp… sabırlı olun !

Belirtiler

Yetişkin bir kiraz ağacı neden meyve vermez? Yetişkin kiraz ağacının meyve vermeme nedenleri?

Yetişkin bir kiraz ağacının meyve vermeme nedenleri birden çok olabilir.

Öncelikle ağacın çiçek açıp açmadığına bakmanız gerekmektedir. Çiçek açmıyorsa neden çiçek açmadığı sorgulanabilir.

Çiçek açtığı halde meyve vermeme nedenlerinin en başında kiraz ağcının çiçek döneminde döllenme sorunu yaşıyor olmasından kaynaklanabilir. Etrafında çiçek açan farklı ağaçlar olmalı ya da kiraz cinsi tek cins olmamalıdır.

Diğer sorun ise kiraz çiçeklerini dölleyecek arıların yeterli olmamasıdır. Dölleme ile alakalı sitemizde detaylı bilgi yer almaktadır.

Diğer sorun önceki seneki bakımının yeterli olmamasıdır. Bir önceki sene ağaç yeterli su almadı ise gübreleme vs gibi işlemler yapılması ise sonraki seneye bu durum yansıyebilir. Aynı şekilde sonbahar ve ilkbahar bakımları da yapılmış olması gerekmektedir.

Son yorumlar